skip to main content

 
Rep. Vernon Thomson

Former Representative for Wisconsin’s 3rd District


Thomson was the representative for Wisconsin’s 3rd congressional district and was a Republican. He served from 1961 to 1974.

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Thomson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 1974 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Thomson sponsored and cosponsored from Jan 3, 1973 to Dec 20, 1974. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Thomson sponsored bills primarily in these issue areas:

Agriculture and Food (22%) Armed Forces and National Security (15%) Government Operations and Politics (15%) Private Legislation (12%) Taxation (12%) Housing and Community Development (10%) Labor and Employment (7%) Economics and Public Finance (7%)

Recently Introduced Bills

Thomson recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1961 to Dec 1974, Thomson missed 168 of 3,513 roll call votes, which is 4.8%. This is better than the median of 9.7% among the lifetime records of representatives serving in Dec 1974. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: