skip to main content

 
Rep. Vicky Hartzler

Representative for Missouri’s 4th District

pronounced VIK-kee // HAHRTS-ler


Hartzler is the representative for Missouri’s 4th congressional district (view map) and is a Republican. She has served since Jan 5, 2011. Hartzler’s current term ends on Jan 3, 2023.

Hartzler is among the Republican legislators who participated in President Trump’s months-long, multifarious attempted coup during the 2020 presidential election and culminating in the Jan. 6, 2021 insurrection at the Capitol. Shortly after the election, Hartzler joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discarded, in order to change the outcome of the election, based on lies and a preposterous legal argument which the Supreme Court rejected. (Following the rejection of several related cases before the Supreme Court, another legislator who joined the case called for violence.) On January 6, 2021 in the hours after the insurrection at the Capitol, Hartzler voted to reject the state-certified election results of Arizona and/or Pennsylvania (states narrowly won by Democrats), which could have changed the outcome of the election. These legislators have generally changed their story after their vote, claiming it was merely a protest and not intended to change the outcome of the election as they clearly sought prior to the vote. The January 6, 2021 insurrection at the Capitol disrupted Congress’s count of electors that determined the outcome of the presidential election with the goal to prevent President Joe Biden from taking office.
Photo of Rep. Vicky Hartzler [R-MO4]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Hartzler is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Hartzler has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Dec 5, 2022. See full analysis methodology.

Committee Membership

Vicky Hartzler sits on the following committees:

Enacted Legislation

Hartzler was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Hartzler sponsors bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (27%) Agriculture and Food (17%) Crime and Law Enforcement (15%) Health (12%) Immigration (8%) Government Operations and Politics (7%) Labor and Employment (7%) Taxation (7%)

Recently Introduced Bills

Hartzler recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Hartzler voted Nay

Hartzler voted Nay

Passed 403/3 on Sep 5, 2017.

H.R. 2864 would allow SEC reporting companies, which already meet the SEC’s ongoing disclosure requirements, to be able to take advantage of Regulation A+. The …

Hartzler voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Hartzler voted Aye

Hartzler voted No

Hartzler voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th …

Hartzler voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2022, Hartzler missed 244 of 7,242 roll call votes, which is 3.4%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: