skip to main content

 
Rep. Walter Jones Jr.

Former Representative for North Carolina’s 3rd District

pronounced WAWL-ter // johnz

Jones was the representative for North Carolina’s 3rd congressional district and was a Republican. He served from 1995 to 2019.

Photo of Rep. Walter Jones [R-NC3, 1995-2019]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Jones.

Ideology–Leadership Chart

Jones is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Jones sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

NumbersUSA: 93% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B+ FreedomWorks: 68% The Club for Growth: 66% Americans for Prosperity: 58% United States Chamber of Commerce: 50% NIAC Action: D Human Rights Campaign: 15% League of Conservation Voters: 14% American Civil Liberties Union: 7%

Enacted Legislation

Jones was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Jones sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (43%) Government Operations and Politics (17%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (11%) Public Lands and Natural Resources (9%) Crime and Law Enforcement (9%) International Affairs (7%)

Recent Bills

Some of Jones’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Jones voted Nay

Passed 233/186 on Jun 8, 2017.

This bill would make sweeping changes to the financial regulatory system by revising the changes that were put in place after the 2008-2009 economic crash. ...

Jones voted Nay

Passed 407/1 on Mar 20, 2017.

H.R. 1252 establishes the Under Secretary for Management as the Department of Homeland Security’s Chief Acquisition Officer responsible for approving, pausing, modifying, or canceling major ...

Jones voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Jones voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Jones voted No

Jones voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1995 to Feb 2019, Jones missed 846 of 16,113 roll call votes, which is 5.3%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives serving in Feb 2019. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: