skip to main content

 
Rep. Walter Tucker III

Former Representative for California’s 37th District

Tucker was the representative for California’s 37th congressional district and was a Democrat. He served from 1993 to 1995.

Alleged misconduct & resolution

Tucker faced an allegation of seven counts of extortion and two counts of tax evasion for extorting $30,000 from a local businessman while he was mayor of Compton, CA and failing to report payments on his taxes, for which he was convicted on Dec. 8, 1995. On Dec. 12, 1995, Sensenbrenner announced his intention to bring a resolution of expulsion to the floor of the House of Representatives See Congressional Record. On the same day, Tucker announced his resignation effective Dec. 15, 1995.

Dec. 12, 1995 House of Representatives See Congressional Record
Dec. 12, 1995 Announced resignation effective Dec. 15, 1995.
Photo of Rep. Walter Tucker [D-CA37, 1993-1995]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Tucker is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 1996 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Tucker sponsored and cosponsored. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Tucker sponsored bills primarily in these issue areas:

Education (33%) Taxation (33%) Social Welfare (33%)

Recent Bills

Some of Tucker’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1993 to Dec 1995, Tucker missed 486 of 1,984 roll call votes, which is 24.5%. This is much worse than the median of 2.7% among the lifetime records of representatives serving in Dec 1995. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: