skip to main content

 
Sen. Wayne Allard

Former Senator for Colorado

Allard was a senator from Colorado and was a Republican. He served from 1997 to 2008.

He was previously the representative for Colorado’s 4th congressional district as a Republican from 1991 to 1996.

Photo of Sen. Wayne Allard [R-CO, 1997-2008]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Allard is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2008 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Allard sponsored and cosponsored from Jan 7, 2003 to Dec 11, 2008. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Allard was the primary sponsor of 19 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 19 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Allard sponsored bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (19%) Government Operations and Politics (19%) Armed Forces and National Security (13%) Economics and Public Finance (12%) Environmental Protection (12%) Law (10%) Water Resources Development (8%) Social Welfare (7%)

Recent Bills

Some of Allard’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Allard voted Nay

Motion Agreed to 92/6 on Jun 26, 2008.

The Post-9/11 Veterans Educational Assistance Act of 2008 is Title V of the Supplemental Appropriations Act of 2008, Pub.L. 110–252, H.R. 2642, an Act of ...

Allard voted Yea

Veto Overridden 80/14 on Jun 18, 2008.

Allard voted Yea

Bill Passed 79/14 on Dec 14, 2007.

The Food, Conservation, and Energy Act of 2008 (Pub.L. 110–234, H.R. 2419, 122 Stat. 923, enacted May 22, 2008, also known as the 2008 U.S. ...

Allard voted Yea

Missed Votes

From Jan 1997 to Dec 2008, Allard missed 42 of 3,894 roll call votes, which is 1.1%. This is better than the median of 2.2% among the lifetime records of senators serving in Dec 2008. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: