skip to main content

 
Rep. Xavier Becerra

Former Representative for California’s 34th District

Becerra was the representative for California’s 34th congressional district and was a Democrat. He served from 2013 to 2017.

He was previously the representative for California’s 31st congressional district as a Democrat from 2003 to 2012; and the representative for California’s 30th congressional district as a Democrat from 1993 to 2002.

Photo of Rep. Xavier Becerra [D-CA34, 2013-2017]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Becerra is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Becerra sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Becerra was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Becerra sponsored bills primarily in these issue areas:

Social Welfare (33%) Arts, Culture, Religion (25%) Sports and Recreation (25%) Taxation (17%)

Recent Bills

Some of Becerra’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Becerra voted Nay

Passed 286/138 on Jun 25, 2015.

This vote was on extending a trade agreement with sub-Saharan African partners and Trade Adjustment Assistance (TAA). TAA was added to the bill after the ...

Becerra voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Becerra voted No

Becerra voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Becerra voted Nay

Passed 404/17 on Dec 3, 2014.

The Achieving a Better Life Experience (ABLE) Act would ease the financial burden for individuals with disabilities by creating tax-free accounts that can be used ...

Becerra voted No

Becerra voted Aye

Becerra voted Nay

Becerra voted No

Passed 325/91 on Dec 5, 2013.

Becerra voted Nay

Becerra voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1993 to Jan 2017, Becerra missed 1,096 of 16,021 roll call votes, which is 6.8%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2017. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: