skip to main content

 
Rep. Zoe Lofgren

Representative for California’s 19th District

pronounced zoh // LAWF-grun

Lofgren is the representative for California’s 19th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2013. Lofgren is next up for reelection in 2020.

She was previously the representative for California’s 16th congressional district as a Democrat from 1995 to 2012.

Photo of Rep. Zoe Lofgren [D-CA19]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Lofgren.

Ideology–Leadership Chart

Lofgren is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Lofgren has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 20, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Zoe Lofgren sits on the following committees:

Enacted Legislation

Lofgren was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Lofgren sponsors bills primarily in these issue areas:

Immigration (30%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (16%) Government Operations and Politics (16%) Crime and Law Enforcement (9%) Education (7%) Energy (7%) Science, Technology, Communications (7%) International Affairs (7%)

Recent Bills

Some of Lofgren’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Lofgren voted Nay

Passed 417/3 on Apr 27, 2017.

S. 496 repeals the Metropolitan Planning Organization Coordination and Planning Area Reform rule. On December 20, 2016, the Federal Highway Administration (FHWA) and Federal Transit ...

Lofgren voted No

Lofgren voted Nay

Passed 420/2 on Jun 25, 2015.

H.R. 2200 would: - Allow the Office of Intelligence an Analysis of the Department of Homeland Security to share information and work with the Intelligence ...

Lofgren voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Lofgren voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Lofgren voted Aye

Lofgren voted Nay

Lofgren voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1995 to Sep 2019, Lofgren missed 610 of 16,588 roll call votes, which is 3.7%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: